Side 1 av 4 123 ... SisteSiste
Resultater 1 til 20 av 62
Abonnér på denne tråden
 1. #1
  nb
  Guest

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  http://www.hifiklubben.no/produkter/kabler/hdmi-kabler/

  Følgende står under alle produktbeskrivelsene:

  <i>
  OBS: En dyrere HDMI-kabel gir deg ikke bedre lyd og bilde, men et digitalt signal kan være følsomt ovenfor forstyrrelser, spesielt over lengere strekk.</i>

  Ser ikke ut til at de anvender den samme logikken på de coaxiale/optiske digitalkablene sine dog. Vankelig å være konsekvent tydligvis.

 2. #2
  Overivrig entusiast Palace's Avatar
  Ble medlem
  Jul 2003
  Sted
  Hagan
  Innlegg
  761
  Tagget i
  0 Innlegg

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Litt selvmotsigende kanskje?

 3. #3
  Overivrig entusiast sinep's Avatar
  Ble medlem
  Sep 2008
  Sted
  Vallhall
  Innlegg
  955
  Tagget i
  0 Innlegg

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Når man snakker om forstyrrelser på digitalkabler, er det vel sjeldent datatap det er snakk om.
  Det skal nok godt gjøres å få datatap i et digitalt signal.
  Det det er snakk om etter det jeg har skjønt, er at avstanden mellom bitsene blir forskjøvet ("digital jitter").
  I stedet for 101010101, så blir det f.eks. 1..0.1......0.1.0...1.0.1.
  Personlig har ikke jeg brydd meg om kvaliteten på digitalkabler enda, men det er mulig jeg begynner å bry meg en gang hvis jeg hører noe forskjell.

 4. #4
  Bransjeaktør Bjørn ("Orso")'s Avatar
  Ble medlem
  Nov 2008
  Sted
  Bergen
  Innlegg
  10,737
  Tagget i
  13 Innlegg
  Torget
  1

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Nå er det ikke alle HDMI kabler som takler 1080p på lange strekk. Det har med båndbredden å gjøre og ingenting med forstyrrelser som Hifi Klubben oppgir. Har selv en veldig billig HDMI kabel på nesten 15 m. Det fungerer strålende med 768p. 1080p har jeg ikke prøvd.

  Grei info her:
  http://www.bluejeanscable.co.uk/arti...s.htm?hdmidept
  http://www.bluejeanscable.co.uk/stor...bles/index.htm
  Representerer lydogakustikk.no og vera-audio.com

 5. #5
  Hifi Freak
  Ble medlem
  Mar 2002
  Innlegg
  7,132
  Tagget i
  0 Innlegg

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra nb
  http://www.hifiklubben.no/produkter/kabler/hdmi-kabler/

  Følgende står under alle produktbeskrivelsene:

  <i>
  OBS: En dyrere HDMI-kabel gir deg ikke bedre lyd og bilde, men et digitalt signal kan være følsomt ovenfor forstyrrelser, spesielt over lengere strekk.</i>

  Ser ikke ut til at de anvender den samme logikken på de coaxiale/optiske digitalkablene sine dog. Vankelig å være konsekvent tydligvis.
  Hvorfor tar du ikke med analoge signal og høyttalerkabler i samme slengen?
  Players win, players loose, players prepare, players practise, players get hurt but players always get up. No matter what the outcome is, players play!

 6. #6
  nb
  Guest

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra Espen R
  Hvorfor tar du ikke med analoge signal og høyttalerkabler i samme slengen?
  Det er fundamental forskjell på en analog og digital overføring.

 7. #7
  Bransjeaktør
  Ble medlem
  Oct 2008
  Sted
  Oslo
  Innlegg
  4,234
  Tagget i
  0 Innlegg

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra orso
  Sitat Sitat fra Miles
  Hehe. Morsom reklame. Heldigvis er det slik med HDMI at overføringen er perfekt eller gir synlige og klare artifakter. Ingenting i mellom.

  Nå er det ikke alle HDMI kabler som takler 1080p på lange strekk. Det har med båndbredden å gjøre og ingenting med forstyrrelser som Hifi Klubben oppgir. Har selv en veldig billig HDMI kabel på nesten 15 m. Det fungerer strålende med 768p. 1080p har jeg ikke prøvd.

  Grei info her:
  http://www.bluejeanscable.co.uk/arti...s.htm?hdmidept
  http://www.bluejeanscable.co.uk/stor...bles/index.htm
  Har du testet dette selv? Jeg har prøvd forskjellige HDMI kabler med forskjell i lyd og bilde.
  Jeg jobber hos OHC.

 8. #8
  Hifi Freak
  Ble medlem
  Mar 2002
  Innlegg
  7,132
  Tagget i
  0 Innlegg

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra nb
  Sitat Sitat fra Espen R
  Hvorfor tar du ikke med analoge signal og høyttalerkabler i samme slengen?
  Fordi alle voksne mennesker skjønner at det er fundametal forskjell på en analog og digital overføring.
  Men i relasjon til pris (som er er selve poenget her) mener vel ikke du at det er forskjell på analoge signalkabler, innbyrdes typer og pris? Derfor kunne HiFi klubben også ha brukt teksten "en dyrere signalkabel gir deg ikke bedre lyd..osv"?
  Players win, players loose, players prepare, players practise, players get hurt but players always get up. No matter what the outcome is, players play!

 9. #9
  nb
  Guest

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra Espen R
  Men i relasjon til pris (som er er selve poenget her) mener vel ikke du at det er forskjell på analoge signalkabler, innbyrdes typer og pris? Derfor kunne HiFi klubben også ha brukt teksten "en dyrere signalkabel gir deg ikke bedre lyd..osv"?
  Jeg synest det er søtt at de sier at ulike HDMI ikke gir kvalitative forskjeller på lyden mens de samtidig mener at ulike optiske/coax gjør det.

  Selvsagt kunne de ha sagt det, men det ville nok gjort for store innhugg i bunnlinjen deres, ergo sier de det ikke. Assessoarer har pansermarginer og er fint å selge. Komplett.no tar 75 kroner for en 50 cm SATA-kabel til harddisker o.l. Dealextreme.com tar 1 dollar og 36 cent inkludert frakt til hele verden fra Hong Kong, og de driver neppe veldedighet. De er specet til 3 Gigabit i sekundet.

 10. #10
  Hifi Freak JORFIN's Avatar
  Ble medlem
  Sep 2004
  Innlegg
  1,764
  Tagget i
  0 Innlegg

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra nb

  Komplett.no tar 75 kroner for en 50 cm SATA-kabel til harddisker o.l. Dealextreme.com tar 1 dollar og 36 cent inkludert frakt til hele verden fra Hong Kong, og de driver neppe veldedighet. De er specet til 3 Gigabit i sekundet.
  oj her snakker vi solide marginer, at det er en slik forskjell kunne jeg ikke tenkt meg til!

 11. #11
  nb
  Guest

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra J.Finvaag
  Sitat Sitat fra nb

  Komplett.no tar 75 kroner for en 50 cm SATA-kabel til harddisker o.l. Dealextreme.com tar 1 dollar og 36 cent inkludert frakt til hele verden fra Hong Kong, og de driver neppe veldedighet. De er specet til 3 Gigabit i sekundet.
  oj her snakker vi solide marginer, at det er en slik forskjell kunne jeg ikke tenkt meg til!
  Nå er riktig nok komplett.no - prisen med 25% norsk mva, så før mva selger de den for 60 kroner, men bra forskjell er det uansett. Jeg las en gang et langt innlegg fra en fyr som jobbet for en av de store elektrokjedene. Han sa at veldig mye av fortjenesten deres lå på tilbehør som kabler, minnekort og andre småting som folk rasker med seg når de kjøper de større produktene som DVD-spillere, digitalkamera osv. De hadde en USB-kabel de solgte for 200 kroner i butikken, ansatteprisen var 4 kroner og 50 øre pluss moms om jeg ikke husker helt feil.

  For alt slikt "mikk", så er de asiatiske butikkene som selger gjennom ebay.com og dealextreme.com greie indikatorer på hva ting egentlig koster. Det er som regel fint lite. Skal du ha en solblender til Canon-linser f.eks, kan du kjøpe en det står Canon på til 400 kroner eller en det står "for Canon" på til 4 dollar inkludert frakt fra Hong Kong.

 12. #12
  Hifi Freak lydbjørn's Avatar
  Ble medlem
  Apr 2005
  Sted
  Oslo
  Innlegg
  3,161
  Tagget i
  0 Innlegg
  Album
  1

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Har vært inne på både ebay og dealexstreme, og det er vel ikke bare kabler som ligger milevis unna Norske HAIEPRISER!
  Focal, Electra 1037 Be.<br />Chapter Audio Precise.<br />Meridian G08.<br />Philips TV og Panasonic UHD 900 Blue Ray og Sony radio.<br />Chapter signal og strømkabler.<br />Oblivion høytalerkabler.<br />Audioquest signalkabler.<br />Diverse Suprakabler i hjemmekinoen (Mundorf DIY).<br />T+A Power Bar, og fire par hodetelefoner ( Sony, Goji, Sennheiser, Koss ).

 13. #13
  Medlem
  Ble medlem
  Feb 2009
  Innlegg
  37
  Tagget i
  0 Innlegg

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra f
  Har vært inne på både ebay og dealexstreme, og det er vel ikke bare kabler som ligger milevis unna Norske HAIEPRISER!
  Dealextreme ligger jeg langt unna. Det er billig men jeg har opplevd å få tilsendt produkter som ikke virker, og opplevde også at jeg aldri mottok et fotostativ.
  Kranglingen med kundeservice rant ut i sanden. Begrenset hvor lenge en gidder å holde på for småsummer. Sikkert det de spekulerer i også, kjeltringene.

 14. #14
  nb
  Guest

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra Bønna B

  Dealextreme ligger jeg langt unna. Det er billig men jeg har opplevd å få tilsendt produkter som ikke virker, og opplevde også at jeg aldri mottok et fotostativ.
  Kranglingen med kundeservice rant ut i sanden. Begrenset hvor lenge en gidder å holde på for småsummer. Sikkert det de spekulerer i også, kjeltringene.
  jeg har aldri hatt problemer. Har også handlet en del på Hong-Kong-sjappene på eBay og det har funket fint alle gangene for min del. Eneste gangen var da jeg bestillte noe som var utsolgt fra produsent, fikk da mail om jeg ville ha en annen vare eller pengene tilbake. Valgte det siste og fikk kjapt tilbakeført til min PayPal.

  Ellers er prisene på slike sjapper så latterlig lave at jeg kan leve med en feilleveranse eller to, det lønner seg uansett i det lange løp. Men jeg kjøper unasett bare "mikk" som ledninger, ymse ikke-kritisk kamerautstyr og slikt fra de butikkene.

 15. #15
  Medlem Aminox's Avatar
  Ble medlem
  Nov 2009
  Innlegg
  26
  Tagget i
  0 Innlegg

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sjokkerende ja! Ramla av stolen her gitt, en selger som smører på litt tjukkt for og få seg ett salg. Høyst uvanlig, burde vært bura inne
  A man is the less likely to become great the more he is dominated by reason: few can achive greatness -and none in art-if they are not dominated by illusion

 16. #16
  Hifi Freak lydbjørn's Avatar
  Ble medlem
  Apr 2005
  Sted
  Oslo
  Innlegg
  3,161
  Tagget i
  0 Innlegg
  Album
  1

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Både dealextreme og ebay har funket bra her, inn til nå, men når sant skal sies, så er det ikke handlet så veldig mye på disse sidene!

  Det er mere sjokkerende at Hi FI klubben selger dyre kabler, når de billige er like bra
  Focal, Electra 1037 Be.<br />Chapter Audio Precise.<br />Meridian G08.<br />Philips TV og Panasonic UHD 900 Blue Ray og Sony radio.<br />Chapter signal og strømkabler.<br />Oblivion høytalerkabler.<br />Audioquest signalkabler.<br />Diverse Suprakabler i hjemmekinoen (Mundorf DIY).<br />T+A Power Bar, og fire par hodetelefoner ( Sony, Goji, Sennheiser, Koss ).

 17. #17
  Hifi Freak michell's Avatar
  Ble medlem
  Sep 2005
  Innlegg
  2,102
  Tagget i
  2 Innlegg

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra nb
  Sitat Sitat fra Espen R
  Hvorfor tar du ikke med analoge signal og høyttalerkabler i samme slengen?
  Det er fundamental forskjell på en analog og digital overføring.
  Det er nok en fundamental misforståelse.

  All overføring av elektriske signaler, eller lyssignaler for den del, er en analog overføring. Forskjellen, for å forenkle, ligger bare i hvordan signalet tolkes i mottakeren. Et digitalsignal er i teorien en rekke firkantpulser, f.eks. -2,5V, 2,5V. I praksis er disse firkantene avrundet. Støy og dårlige kabler med for lav båndbredde kan medføre at signalene blir så avrundet og forvrengt og ulike en firkant at mottakeren ikke har mulighet for å detektere signalet tidsriktig. Og da ender en opp med "digital" støy. For eksempel jitter som først og fremst dreper spensten i diskanten. Litt samme lyd som på kasettspillere. Er overføringen riktig dårlig vil en få knitring og spraking.

  Det er lett å (lytte)teste: Bruk en lang, billig lakriskabel i stedet for en digitalkabel på S/PDIF-overføringen din. Selv om analogkablene og digitalkablene ser praktisk talt like ut er de helt forskjellig bygget opp. Analogkabelen skal overføre signaler opp til ca 20-25kHz mens digitalkabelen som er bygget coaxialt skal overføre signaler opp mot 5000kHz. Det er grunnen til at en vanlig antennekabel er en utmerket digitalkabel. Den skal jo kunne overføre analoge signaler i 100MHz-området.
  Quad 33+FM3 /Elekit TU-8600VK / Reference Hydraulic Transcription Turntable by J.A. Michell Eng. Ltd. / SME Series IIIS / Ortofon SME 30 / Lowther EX3 / Hedlund / Ferrograph S 7 / Matrix Mini-i Pro (2015) / Miglia HarmonyAudio / Mac Mini / Rythmikaudio DS12TC-A370 Servosub / Roberts Revival iStream (kitchen-fi)

 18. #18
  nb
  Guest

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra michell
  Forskjellen, for å forenkle, ligger bare i hvordan signalet tolkes i mottakeren.
  Jeg synest den forskjellen er fundamental, men der er vi kanskje uenige?

  Er jitter et reellt problem i HiFi? Jeg har ikke sett noe som tyder på det. Folket som begynte med tidlig (synkron) USB var jo ekstatiske, og der er det mye mer jitter enn i noen SP/DIF-overøfring regner jeg med.

 19. #19
  Hifi Freak
  Ble medlem
  Dec 2003
  Innlegg
  4,450
  Tagget i
  2 Innlegg

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra nb
  Sitat Sitat fra michell
  Forskjellen, for å forenkle, ligger bare i hvordan signalet tolkes i mottakeren.
  Jeg synest den forskjellen er fundamental, men der er vi kanskje uenige?

  Er jitter et reellt problem i HiFi? Jeg har ikke sett noe som tyder på det. Folket som begynte med tidlig (synkron) USB var jo ekstatiske, og der er det mye mer jitter enn i noen SP/DIF-overøfring regner jeg med.
  Michell har rett, bortsett fra at det ikke engang er snakk om firkantpulser. Det virker bare slik når man ser det på "illustrerende" scopebilder. S/Pdif har en båndbredde på 3mhz ved 48khz, 6mhz ved 96khz og 12mhz ved 192khz. Men dette er egentlig ikke i nærheten av båndbredden til en coaxkabel.
  F.eks har MADI har en båndbredde på over 200MB/s, opptil 96khz i 64 kanaler i en eneste kabel.

  Men jesus NB, blir du aldri lei av å alltid kime inn med "et bit er en bit"-argumentasjonene dine?

  Folk som begynte tidlig med CD var helt sikkert ekstatiske de også, det betyr ikke at CDspillere i dag er bedre enn de første som kom på 80-tallet. Forsovet er jitter et reelt problem i high-end audio. Det er dog en smule overfokusering på det til tider. For det er ikke vits å snakke om jitter når anlegget ellers ikke innehar oppløsningen som skal til for å høre helt tydelige forskjeller. Men har man et meget bra anlegg, så er det ingen sak whatsoever å høre forskjell på disse tingene.

 20. #20
  nb
  Guest

  Sjokkerende opplysning på HiFi-klubbens hjemmeside

  Sitat Sitat fra Man
  Men jesus NB, blir du aldri lei av å alltid kime inn med "et bit er en bit"-argumentasjonene dine?

  Folk som begynte tidlig med CD var helt sikkert ekstatiske de også, det betyr ikke at CDspillere i dag er bedre enn de første som kom på 80-tallet. Forsovet er jitter et reelt problem i high-end audio. Det er dog en smule overfokusering på det til tider. For det er ikke vits å snakke om jitter når anlegget ellers ikke innehar oppløsningen som skal til for å høre helt tydelige forskjeller. Men har man et meget bra anlegg, så er det ingen sak whatsoever å høre forskjell på disse tingene.
  Det er fritt frem å ikke klare å se det absurde i at disse var så bra når de har mye mer jitter enn de eieren hadde før. Jitter er jo det som det messes om inntil evigheten når det har gått opp for folk at dataene kommer frem intakte uansett hvor billig hardwaren måtte være. Så hvordan kan det da være så bra med så mye jitter?

  Kan du gi noen konkrete eksempler på hifi-saker som har så mye jitter at det er et problem i praksis? Gjerne ting som betegnes som high-end, siden det er et problem i high-end audio.

  Og siden tema her delvis var digitalkabler, hvor mye trenger man å betale for en coax for at den ikke skal være den begrensede faktor?

Side 1 av 4 123 ... SisteSiste

Skrive Tillatelser

 • Du kan ikke starte nye tråder
 • Du kan ikke svare på innlegg
 • Du kan ikke laste opp vedlegg
 • Du kan ikke redigere dine innlegg
 •  


 

Om Hifisentralen

  Hifisentralen er Norges største webside innen high-end hi-fi og musikk, og vi har vært på nett siden år 2001. Velkommen til en god hi-fi diskusjon eller kjøp og salg av utstyr.
   

Følg oss på sosiale medier:

Facebook Twitter RSS Feed