Resultater 1 til 11 av 11
Abonnér på denne tråden
 1. #1
  Æresmedlem HCS's Avatar
  Ble medlem
  Feb 2007
  Sted
  Nesten Gjøvik..
  Innlegg
  19,462
  Tagget i
  16 Innlegg

  Kabel prioriteringer

  Dette emnet har sikkert vært oppe før, men jeg lurer nå alikevel. Hvis det er slik at en har kabler av ulik kvalitet hvor bør en sette den kabelen som er "best" ifra kilde til pre ? Eller er pre til effekt viktigre ? Hvor i kjeden vil isåfall en kabel "farge" mest om den gjør det?

  Og cd spiller kontra vinyl ? Bør den beste stå tilkoblet vinyl kilden ?
  “Music expresses that which cannot be put into words and that which cannot remain silent”

 2. #2
  Æresmedlem impulse's Avatar
  Ble medlem
  Feb 2006
  Sted
  Hølen
  Innlegg
  13,199
  Tagget i
  1 Innlegg

  Kabel prioriteringer

  Fra kilde til pre. Det du "taper" der finner du ikke igjen uansett. Og bruker du vinyl ville jeg brukt den der. Men vinyl er kilent mht kabling. Ikke alle kabler egner seg brukt som platespillersignalkabel. Netopp derfor er det mange som har spesielle kabler til det bruket, som Synergistic, AN, Transparent og Cardas. Forøvrig har du rett. Dette har vært oppe før, men det har absolutt alt som har med kabel å gjøre....
  Bergmann Magne m. S-booster PSU/ Koetsu Urushi Signature / Echole Obsession /Grandinote Celio/CEC TL3N / APL DSD-S XE / Ripstreamer Music Player XL/Conrad-Johnson Premier 16LS /300B S.E.T. m. WE og Hørning OPT / Audio Note Meishu SE/Impulse H2 Oblivion / 2 x Velodyne Ultra 1000 / Oblivion Energetic kabling / Nordost Quasar points / Oblivion referanse- nettfilter
  Skribent i Fidelity og medlem av Hornalliansen.
  Det er makt i de foldede horn.

 3. #3
  Æresmedlem Valentino's Avatar
  Ble medlem
  Apr 2008
  Sted
  Ottestad
  Innlegg
  16,983
  Tagget i
  1 Innlegg

  Kabel prioriteringer

  Source first. Står på en vegg i Glasgow.
  Dyrest=best. Står i Fidelity*.

  You do the math.

  Ok, det er flåsete skrevet, men allikevel ikke helt dust. Til og med Parelius hører forskjeller på kabel mellom tonearm og RIAAtrinn...


  *Hei, Impulse!
  Vik fra meg, O kjetterske Vranglærere! Jeg hører forskjell på alt! Halleluja!
  Anleggstråd: Bipolare Valentinos drodleDipol
  And you can't find your waitress with a Geiger counter and she hates you and your friends and you just can't get served without her

 4. #4
  Hifi Freak kwil's Avatar
  Ble medlem
  Sep 2003
  Innlegg
  1,994
  Tagget i
  0 Innlegg

  Kabel prioriteringer

  Litt usikker på hva du mener med "best". Kabler oppleves imo forskjellig i forskjellige oppsett og bør derfor matches i det enkelte system.

  Når dette er sagt er min opplevelse stort sett at jo tidligere i signalkjeden jo viktigere. Noe som paradoksalt nok noen ganger ikke stemmer når f.eks. nettkabler oppleves som mere betydningsfulle enn signalkablene. Husk dette er subjektive vurderinger og de vil alltid måles mot en eller annen referanse. En ting er sikkert kabler er viktig på alle plasser med mindre signalet overføres trådløst da.

  Her tror jeg det kan være svært ulike erfaringer blant menigheten.

  mvh.
  Mye RØR

 5. #5
  Æresmedlem HCS's Avatar
  Ble medlem
  Feb 2007
  Sted
  Nesten Gjøvik..
  Innlegg
  19,462
  Tagget i
  16 Innlegg

  Kabel prioriteringer

  Og det beste av alt er vel å ha lik kabling rund baut ? . Slik at ulike prioriteringer som produsentene av de ulike kablene ikke trekker ned synergien... ?? Visste vel egentlig svaret Impulse, men en må gjerne ha repetert ting her i livet for å lære....

  Etter all debatten det er om kablens viktighet må jo denne veggen I Glasgow være rene KLAGEMUREN Val...
  “Music expresses that which cannot be put into words and that which cannot remain silent”

 6. #6
  Æresmedlem Valentino's Avatar
  Ble medlem
  Apr 2008
  Sted
  Ottestad
  Innlegg
  16,983
  Tagget i
  1 Innlegg

  Kabel prioriteringer

  Hehe, og i Glasgow er de så gode på business at de tar inngangspenger. Og ut kommer man med rebrandet Chord...

  Det er forskjeller på kabler, og om det skulle være slik at man har forskjellige typer i anlegget og liker å drive med slik kan man jo flytte rundt på dem for å finne ut om man liker et arrangement bedre enn det andre.
  Jeg hører forøvrig til dem som mener at det ikke er noe forhold mellom kabelpriser og ytelse. Det er som med høgræv CD-spillere...
  Vik fra meg, O kjetterske Vranglærere! Jeg hører forskjell på alt! Halleluja!
  Anleggstråd: Bipolare Valentinos drodleDipol
  And you can't find your waitress with a Geiger counter and she hates you and your friends and you just can't get served without her

 7. #7
  Æresmedlem HCS's Avatar
  Ble medlem
  Feb 2007
  Sted
  Nesten Gjøvik..
  Innlegg
  19,462
  Tagget i
  16 Innlegg

  Kabel prioriteringer

  Sitat Sitat fra kwil
  Litt usikker på hva du mener med "best". Kabler oppleves imo forskjellig i forskjellige oppsett og bør derfor matches i det enkelte system.

  Når dette er sagt er min opplevelse stort sett at jo tidligere i signalkjeden jo viktigere. Noe som paradoksalt nok noen ganger ikke stemmer når f.eks. nettkabler oppleves som mere betydningsfulle enn signalkablene. Husk dette er subjektive vurderinger og de vil alltid måles mot en eller annen referanse. En ting er sikkert kabler er viktig på alle plasser med mindre signalet overføres trådløst da.

  Her tror jeg det kan være svært ulike erfaringer blant menigheten.

  mvh.
  Ja "best" er jeg og usikker på...Ifht til den enkelte produsent er det vel ofte pris som avgjør om hva som er best. Som du riktig påpeker kwil handler det vel om matching i det enkelte system uten at jeg skal si det er noen lett kunst.. Dessto mer en prøver ut på denne fronten dessto mer frustert KAN en bli...Det er vel som Einstein sa: " Dessto mer jeg vet, dessto mer vet jeg at det er lite jeg vet...."... Og kabler blir en aldri utlært på... Dessverre...
  “Music expresses that which cannot be put into words and that which cannot remain silent”

 8. #8
  musicus
  Guest

  Kabel prioriteringer

  Sitat Sitat fra impulse
  Fra kilde til pre. Det du "taper" der finner du ikke igjen uansett. Og bruker du vinyl ville jeg brukt den der. Men vinyl er kilent mht kabling. Ikke alle kabler egner seg brukt som platespillersignalkabel. Netopp derfor er det mange som har spesielle kabler til det bruket, som Synergistic, AN, Transparent og Cardas. Forøvrig har du rett. Dette har vært oppe før, men det har absolutt alt som har med kabel å gjøre....
  Så neste test ut i heimen blir en Hovland Musicgroove2 phono kabel?, fali fali ...

  mvh

 9. #9
  Hifi Freak kwil's Avatar
  Ble medlem
  Sep 2003
  Innlegg
  1,994
  Tagget i
  0 Innlegg

  Kabel prioriteringer

  Sitat Sitat fra HCS
  Dessto mer en prøver ut på denne fronten dessto mer frustert KAN en bli...Det er vel som Einstein sa: " Dessto mer jeg vet, dessto mer vet jeg at det er lite jeg vet...."... Og kabler blir en aldri utlært på... Dessverre...
  Eller HELDIGVIS Noe tull må man jo holde på med her i livet. Pt. har jeg et avslappet forhold til kabler TROSS at jeg vet at jeg har en god del å hente på å forbedre ift. mye av jalla greiene jeg bruker i dag (førøvig helt ok-lydene jalla MEN det finnes mye bedre også til en overkommelig pris )
  Mere opptatt av om jeg skal bytte høyttalere ELLER forsterkere (eller helst skaffe ett sett forsterkere til høyttaleren jeg har OG ett sett høyttalere til forsterkerene jeg har, godt fornøyd med alt jeg har mao MEN ikke helt i mål med matchinga )
  Kabler er liksom siste prikken over den berømte i`n synes nå jeg. Litt som med tuberolling, først bør det andre være på plass (og der kommer problemet, man blir jo ikke ferdig med utstyrsbyttinga )


  Edit: ang kabelprissetting så gjenspeiler denne vel i beste fall den hva den enkelt produsent mener de er verd eller hva de mener de kan få i markedet. Objektiv kvalitet har ikke noen direkte sammenheng ihvertfall!

  Mye RØR

 10. #10
  lark
  Guest

  Kabel prioriteringer

  Min erfaring er at når kontakter og plugger renses regelmessig og er av en kvalitet som sikrer god kontakt, så er det forsvinnende små forskjeller på kabler.

 11. #11
  Æresmedlem HCS's Avatar
  Ble medlem
  Feb 2007
  Sted
  Nesten Gjøvik..
  Innlegg
  19,462
  Tagget i
  16 Innlegg

  Kabel prioriteringer

  Sitat Sitat fra lark
  Min erfaring er at når kontakter og plugger renses regelmessig og er av en kvalitet som sikrer god kontakt, så er det forsvinnende små forskjeller på kabler.

  Som det er sagt før her, kabler kan være prikken over "i'en"... Og vi ville vel like at noe forsvant ifra musikken .. Så derfor dessto mindre som blir borte dessto bedre er det.. Jeg tror jeg hører forskejll på noen kabler, men kan ikke vitenskapelig si at jeg gjør det...Og generellt er kabler altfor dyre...
  “Music expresses that which cannot be put into words and that which cannot remain silent”

Skrive Tillatelser

 • Du kan ikke starte nye tråder
 • Du kan ikke svare på innlegg
 • Du kan ikke laste opp vedlegg
 • Du kan ikke redigere dine innlegg
 •  


 

Om Hifisentralen

  Hifisentralen er Norges største webside innen high-end hi-fi og musikk, og vi har vært på nett siden år 2001. Velkommen til en god hi-fi diskusjon eller kjøp og salg av utstyr.
   

Følg oss på sosiale medier:

Facebook Twitter RSS Feed