Side 1 av 7 123 ... SisteSiste
Resultater 1 til 20 av 126
Abonnér på denne tråden
 1. #1
  Overivrig entusiast breuer's Avatar
  Ble medlem
  Oct 2006
  Sted
  Kristiansund
  Innlegg
  736
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Kabeldebattene her på forumet er intense og mange, og mer følelsesladd en noen sinne. Har også på følelsen at kabeldebatten i det siste har nådd nye høyder over hele HiFi verden, på høyde med tilstandene tidlig på/midt på 90-tallet. Debatten ble ytterligere intensivert med den millionpremien som ble utlovet.

  Det virker som om kabelprodusentene har fått med seg det som skjer, og noen begynner vel å skjelve i buksa (i pengeboka?) over dette. I Sterephiles Buyer's Guid 2008 er det et stort reklamevedlegg for kabler med "artikler" og intervjuer og reklame for alle de største kabelprodusentene. Vedlegget er et samarbeide mellom konkurrenter som tidligere bare rakket ned på hverandre. Er dette en reaksjon på kabeldebatten? Begynner produsentene virkelig å bli redd for at vi gærninger begynner å kjøpe kabler på Chlas Olson? Uansett, et morsomt påfunn fra kabel produsentene og det står nesten skrevet PANIKK over hele forsiden.
  Audio Note AN E Spe HE - Line Magnetic 518ia - Technics SL-1200GAE - Ortofon Cadenza Blue - Musical Fidelity MX-VYNL - Bluesound Node 2 -Little Dot CDP_II - PS Audio NuWave DAC

 2. #2
  Æresmedlem rolfozzy's Avatar
  Ble medlem
  Nov 2005
  Innlegg
  15,130
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Vil nok tro de har blitt grepet av angst og hysterisk panikk produsentene, nå som de har observert at det er noen som ikke hører forskjell på kabler ja.

 3. #3
  Hifi Freak
  Ble medlem
  Jul 2007
  Innlegg
  1,639
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Det at Mike Lavigne ikke hørte tydelig forskjell på Monsters billigkabel mot Transparents Opus M til fantasipris har nok gjort sitt; og det at Fremer aldri stilte opp til test med James Randi er blitt kommentert heftig.

  Det er nok slik at vi hører det vi har lyst til å høre. Menneskelig og fint, og også greit å vite. Var jeg kabelprodusent ville jeg begynt å lage skikkelig gode høyttalere, men det er vel for mye arbeid.
  SCIENCE WILL CATCH UP WITH HI-FI, ONE DAY!

 4. #4
  Hifi Freak
  Ble medlem
  Jan 2005
  Innlegg
  3,053
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Feilen med de billige kablene ligger på det mentale plan. Ettersom flere og flere setter spørsmålstegn ved det hele (kanksje tenker seg om to og tre ganger før en hiver penger ut i intet), så er det vel på tide å tenne motild.
  Angstbitersk? Virker sånn.
  Jeg skal ALDRI ALDRI ALDRI fly med Ryan-air!!! Jeg skal ALLTID ALLTID ALLTID kjøpe TINE-produkter!

 5. #5
  loFi
  Guest

  Vedlegg i Stereophile

  Jeg tror ikke kabelprodusentene trenger å skjelve i buksene. Hi-Fi myter er utrolig seiglivete virker det som. Det spiller ingen rolle hvor mange fakta du slenger på bordet eller hvor mange blindtester du henviser til, menigheten er for sterk i troen og vil ikke omvendes.

  På mange måter er hi-fi-bransjen lik kosmetikkbransjen, ta f eks dyre mirakelhudkremer utviklet av "vitamininstituttet i Sveits". Her spilles det på de samme strengene som i Hi-Fi. Noen likhetstrekk:

  • Påstått effekt kan ikke dokumenteres (eller dokumentasjonen består av hjemmelagd "Bad Science")
  • Det påstås at det ligger mye vitenskap og forskning bak (påfallende mange merkenavn innen hi-fi har jo "Research" i navnet)
  • Høy forventningsfaktor og kjøpevilje ("kjøpetryner" som selgere kaller det ): "det er verdt et forsøk å prøve produktet, jeg har råd og det kan jo hende det virker"
  • Høy pris - psykologisk det samme som høy kvalitet, høy status og god selvfølelse
  • Lekker innpakning/design - alle elsker pene ting


  og det gode gamle mottoet: "There's a sucker born every minute"

 6. #6
  Overivrig entusiast breuer's Avatar
  Ble medlem
  Oct 2006
  Sted
  Kristiansund
  Innlegg
  736
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Sitat Sitat fra loFi
  Jeg tror ikke kabelprodusentene trenger å skjelve i buksene. Hi-Fi myter er utrolig seiglivete virker det som. Det spiller ingen rolle hvor mange fakta du slenger på bordet eller hvor mange blindtester du henviser til, menigheten er for sterk i troen og vil ikke omvendes.

  På mange måter er hi-fi-bransjen lik kosmetikkbransjen, ta f eks dyre mirakelhudkremer utviklet av "vitamininstituttet i Sveits". Her spilles det på de samme strengene som i Hi-Fi. Noen likhetstrekk:

  • Påstått effekt kan ikke dokumenteres (eller dokumentasjonen består av hjemmelagd "Bad Science")
  • Det påstås at det ligger mye vitenskap og forskning bak (påfallende mange merkenavn innen hi-fi har jo "Research" i navnet)
  • Høy forventningsfaktor og kjøpevilje ("kjøpetryner" som selgere kaller det ): "det er verdt et forsøk å prøve produktet, jeg har råd og det kan jo hende det virker"
  • Høy pris - psykologisk det samme som høy kvalitet, høy status og god selvfølelse
  • Lekker innpakning/design - alle elsker pene ting


  og det gode gamle mottoet: "There's a sucker born every minute"
  Og smører du den kremen på kablene............
  Audio Note AN E Spe HE - Line Magnetic 518ia - Technics SL-1200GAE - Ortofon Cadenza Blue - Musical Fidelity MX-VYNL - Bluesound Node 2 -Little Dot CDP_II - PS Audio NuWave DAC

 7. #7
  loFi
  Guest

  Vedlegg i Stereophile

  Sitat Sitat fra breuer
  Og smører du den kremen på kablene............
  Genial idé breuer! Hi-fi krem!! Det ville solgt i bøtter og spann; "Tørre og sprukne kabler med dårlig lyd? - Prøv Breuer Fidelity Research Hi-Fi Lotion" Kun 9.999,- pr tube

 8. #8
  Hifi Freak
  Ble medlem
  Jul 2007
  Innlegg
  1,639
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Sitat Sitat fra loFi
  Sitat Sitat fra breuer
  Og smører du den kremen på kablene............
  Genial idé breuer! Hi-fi krem!! Det ville solgt i bøtter og spann; "Tørre og sprukne kabler med dårlig lyd? - Prøv Breuer Fidelity Research Hi-Fi Lotion" Kun 9.999,- pr tube
  Det skal du ikke le av - selveste Jorma anbefaler at man smører linolje på kablene, og mener at det har en øyeblikkelig forbedrende effekt på lyden, men at denne forsvinner når oljen tørker ut. Så her er det absolutt et forretningsgrunnlag for en som vil komme opp med en merkevare med drabelig dekningsbidrag.
  SCIENCE WILL CATCH UP WITH HI-FI, ONE DAY!

 9. #9
  Overivrig entusiast breuer's Avatar
  Ble medlem
  Oct 2006
  Sted
  Kristiansund
  Innlegg
  736
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Sitat Sitat fra Soundproof
  Sitat Sitat fra loFi
  Sitat Sitat fra breuer
  Og smører du den kremen på kablene............
  Genial idé breuer! Hi-fi krem!! Det ville solgt i bøtter og spann; "Tørre og sprukne kabler med dårlig lyd? - Prøv Breuer Fidelity Research Hi-Fi Lotion" Kun 9.999,- pr tube
  Det skal du ikke le av - selveste Jorma anbefaler at man smører linolje på kablene, og mener at det har en øyeblikkelig forbedrende effekt på lyden, men at denne forsvinner når oljen tørker ut. Så her er det absolutt et forretningsgrunnlag for en som vil komme opp med en merkevare med drabelig dekningsbidrag.
  Ja, og Nordost har også sånn olje. Om ikke annet, så er det et tweak som får full forståelse fra våre bedre halvdeler. Stor waf faktor, når det er laget ved vitamininstituttet i Sveits . Alvorlig, dette er vel kanskje et av de mer forståelige kabel hyper teknisk sett. Uansett, tråden her var mer med tanke på en diksusjon om kabelprodusentenes fremtid enn kabelteknologi som sådan.
  Audio Note AN E Spe HE - Line Magnetic 518ia - Technics SL-1200GAE - Ortofon Cadenza Blue - Musical Fidelity MX-VYNL - Bluesound Node 2 -Little Dot CDP_II - PS Audio NuWave DAC

 10. #10
  Hifi Freak
  Ble medlem
  Jul 2007
  Innlegg
  1,639
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Jeg syns det er helt i orden at kabelprodusentene slår seg sammen for å kommunisere fordelene ved produktene sine, og kommer til å lese vedlegget med interesse.
  Og la oss håpe at det kritiske søkelyset som er blitt rettet mot noen av de mest fantasifulle påstandene fører til at vi får kabler som faktisk utretter noe konkret -- at vi som er glade i godlyd får bedre produkter må da bare være av det gode?

  Min personlige kjepphest er at det audiofile miljøet skremmer vekk potensielle rekrutter ved å gi disse inntrykk av at du skal opp i millionen før du kan regne med å høre noe du ikke behøver å skamme deg over -- hele miljøet vil tjene på at denne terskelen settes skikkelig ned. Og der har kabelbransjen vært med på å bidra til skremselsfaktoren, helt ute av proporsjoner til hva produktene deres bidrar med til lyden, i forhold til prisen.

  MEN - om de nå konsoliderer, og går påstandene etter i sømmene, så ivrer jeg etter alt som kan gi meg en enda bedre opplevelse i lyttestolen!
  SCIENCE WILL CATCH UP WITH HI-FI, ONE DAY!

 11. #11
  Overivrig entusiast breuer's Avatar
  Ble medlem
  Oct 2006
  Sted
  Kristiansund
  Innlegg
  736
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Sitat Sitat fra Soundproof
  Jeg syns det er helt i orden at kabelprodusentene slår seg sammen for å kommunisere fordelene ved produktene sine, og kommer til å lese vedlegget med interesse.
  Og la oss håpe at det kritiske søkelyset som er blitt rettet mot noen av de mest fantasifulle påstandene fører til at vi får kabler som faktisk utretter noe konkret -- at vi som er glade i godlyd får bedre produkter må da bare være av det gode?

  Min personlige kjepphest er at det audiofile miljøet skremmer vekk potensielle rekrutter ved å gi disse inntrykk av at du skal opp i millionen før du kan regne med å høre noe du ikke behøver å skamme deg over -- hele miljøet vil tjene på at denne terskelen settes skikkelig ned. Og der har kabelbransjen vært med på å bidra til skremselsfaktoren, helt ute av proporsjoner til hva produktene deres bidrar med til lyden, i forhold til prisen.

  MEN - om de nå konsoliderer, og går påstandene etter i sømmene, så ivrer jeg etter alt som kan gi meg en enda bedre opplevelse i lyttestolen!
  Selv om det er moro å herje litt med kabelprodusentene, så er jeg hjertens enig med deg Soundproof. Jeg har valgt kabler utifra at jeg mener å ha hørt forskjeller, og dermed er det noe der for oss. Mangelen på forklaring/mystikk dreper desverre det seriøse i at det fins forskjeller. Her må nok produsentene skylde seg selv litt. Og ikke minst prisgaloppen som du sier her. Jeg har aldri hørt kabler dyrere enn 12.000 meteren, så jeg skal ikke si om denne galoppen har noe for seg, men har nylig selv opplevd å stå foran en større kabeloppgradering fra en 3000 kr ViaBlue grunnet "smudge" i toppen. Min forsterker ble stjålet, fikk ny nå og alt i toppen er på plass. Vanskelig dette her, spesielt når det blir så multivariat.
  Audio Note AN E Spe HE - Line Magnetic 518ia - Technics SL-1200GAE - Ortofon Cadenza Blue - Musical Fidelity MX-VYNL - Bluesound Node 2 -Little Dot CDP_II - PS Audio NuWave DAC

 12. #12
  loFi
  Guest

  Vedlegg i Stereophile

  Sitat Sitat fra Soundproof
  Og la oss håpe at det kritiske søkelyset som er blitt rettet mot noen av de mest fantasifulle påstandene fører til at vi får kabler som faktisk utretter noe konkret -- at vi som er glade i godlyd får bedre produkter må da bare være av det gode?
  Jeg er nok mer pessimist enn deg, men kabelprodusentene har jo holdt på med dette siden 80 tallet og har enda ikke klart å lage en kabel som beviselig gir bedre lyd enn en vanlig høyttalerkabel av "standard" kvalitet. På enkelte områder finnes det faktisk ikke rom for forbedringer.

 13. #13
  Hifi Freak DAChild's Avatar
  Ble medlem
  Jan 2004
  Innlegg
  1,210
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Sitat Sitat fra Soundproof
  Det at Mike Lavigne ikke hørte tydelig forskjell på Monsters billigkabel mot Transparents Opus M til fantasipris har nok gjort sitt; og det at Fremer aldri stilte opp til test med James Randi er blitt kommentert heftig.

  Det er nok slik at vi hører det vi har lyst til å høre. Menneskelig og fint, og også greit å vite. Var jeg kabelprodusent ville jeg begynt å lage skikkelig gode høyttalere, men det er vel for mye arbeid.
  Dette gjelder vel ikke bare Mike Lavigne, men alle oss andre også! DET er det mest skremmende. Dette innlegget tilegnes ALLE som hører forskjell på strømledninger

 14. #14
  om.s
  Guest

  Vedlegg i Stereophile

  Sitat Sitat fra loFi
  Sitat Sitat fra Soundproof
  Og la oss håpe at det kritiske søkelyset som er blitt rettet mot noen av de mest fantasifulle påstandene fører til at vi får kabler som faktisk utretter noe konkret -- at vi som er glade i godlyd får bedre produkter må da bare være av det gode?
  Jeg er nok mer pessimist enn deg, men kabelprodusentene har jo holdt på med dette siden 80 tallet og har enda ikke klart å lage en kabel som beviselig gir bedre lyd enn en vanlig høyttalerkabel av "standard" kvalitet. På enkelte områder finnes det faktisk ikke rom for forbedringer.
  Du må ha sovet godt siden 80 tallet, eller så har alderen for alvor begynt å ta ut sin rett, dette er en like tåpelig og selektivt valgt påstand som de du hevder produsentene servere de "dumme og forstokkede" blandt oss...

  mvh

 15. #15
  Hifi Freak
  Ble medlem
  Jan 2005
  Innlegg
  1,587
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Jeg fikk Stereophile i posten i går og bladet var pakket inn i plast men det var ikke noe vedlegg der. Mulig jeg ikke har sett godt nok etter.

  mvh,
  OS

 16. #16
  kbwh
  Guest

  Vedlegg i Stereophile

  Sitat Sitat fra om.s
  Sitat Sitat fra loFi
  Sitat Sitat fra Soundproof
  Og la oss håpe at det kritiske søkelyset som er blitt rettet mot noen av de mest fantasifulle påstandene fører til at vi får kabler som faktisk utretter noe konkret -- at vi som er glade i godlyd får bedre produkter må da bare være av det gode?
  Jeg er nok mer pessimist enn deg, men kabelprodusentene har jo holdt på med dette siden 80 tallet og har enda ikke klart å lage en kabel som beviselig gir bedre lyd enn en vanlig høyttalerkabel av "standard" kvalitet. På enkelte områder finnes det faktisk ikke rom for forbedringer.
  Du må ha sovet godt siden 80 tallet, eller så har alderen for alvor begynt å ta ut sin rett, dette er en like tåpelig og selektivt valgt påstand som de du hevder produsentene servere de "dumme og forstokkede" blandt oss...

  mvh
  Har kabler fått bedre lyd siden åttitallet da?

 17. #17
  Hifi Freak el_mariachi's Avatar
  Ble medlem
  Nov 2002
  Innlegg
  5,478
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Sitat Sitat fra Valentino

  Har kabler fått bedre lyd siden åttitallet da?
  Neppe, det er nok ren ønsketekning hos de som velger å brenne av en pen slump på kabler.

  Og så linolje da, hva kan man si? Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeezzzzzzzzzzzze!

  Trodde tiden da all plast skulle fjernes og ting skulle druknes i linolje var historie. Herren må vite hvor mange gode cdspillere og lignende apparater som bare kan skrotes på grunn av dette klinet. Får ikke levert det på søppla heller tenker jeg, blir nok kategorisert som spesialavfall sammen med plutonium o.l.

  Long live placebo!
  Former hellraiser & messageboard pyromaniac.............................

 18. #18
  om.s
  Guest

  Vedlegg i Stereophile

  Sitat Sitat fra Valentino
  Sitat Sitat fra om.s
  Sitat Sitat fra loFi
  Sitat Sitat fra Soundproof
  Og la oss håpe at det kritiske søkelyset som er blitt rettet mot noen av de mest fantasifulle påstandene fører til at vi får kabler som faktisk utretter noe konkret -- at vi som er glade i godlyd får bedre produkter må da bare være av det gode?
  Jeg er nok mer pessimist enn deg, men kabelprodusentene har jo holdt på med dette siden 80 tallet og har enda ikke klart å lage en kabel som beviselig gir bedre lyd enn en vanlig høyttalerkabel av "standard" kvalitet. På enkelte områder finnes det faktisk ikke rom for forbedringer.
  Du må ha sovet godt siden 80 tallet, eller så har alderen for alvor begynt å ta ut sin rett, dette er en like tåpelig og selektivt valgt påstand som de du hevder produsentene servere de "dumme og forstokkede" blandt oss...

  mvh
  Har kabler fått bedre lyd siden åttitallet da?
  Noe vil jeg nok jeg nok tro ja, ikke minst har det jo blitt noe bedre utvalg, men for folk som ikke ikke vil og tror det er hippt med å være overdrevet kritiske og "smarte" i så måte (tenker ikke på deg her V), spiller det alikevel ingen rolle....

  mvh

 19. #19
  Hifi Freak
  Ble medlem
  Jul 2007
  Innlegg
  1,639
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Sitat Sitat fra Valentino

  Har kabler fått bedre lyd siden åttitallet da?
  Jeg har lest påstander om at de er blitt kjappere.
  Fra 50% til 90% av lysets hastighet er jo ikke til å kimse av ... Og dette har de også fått til på strømkabler! Det er visst viktig at strømmen fra uttaket i veggen går ekstra fort den lille meteren frem til komponenten.

  The VAHALLA power cable has a very high propagation speed. Unlike conventional power cables which have propagation speeds of less than 50% the speed of light, VALHALLA Reference power cord has a speed of 90 % the speed of light.
  http://www.nordost.com/index.php?id=340

  Sorry, jeg sitter og rister av latter.
  SCIENCE WILL CATCH UP WITH HI-FI, ONE DAY!

 20. #20
  Æresmedlem
  Ble medlem
  Mar 2003
  Sted
  Bergen
  Innlegg
  13,201
  Tagget i
  0 Innlegg

  Vedlegg i Stereophile

  Hva folk hører er nå så sin sak (og den diskusjonen tar vi ikke her); men jeg har et seriøst problem med produkter (ikke bare HiFi kabler) som fornærmer intelligensen min. Nå skal Valhalla ha det da, at de bare konstaterer at strømmen går kjapt i kablene deres, de sier ikke at det betyr noe for lyden......Kanskje lettere å unngå å bli saksøkt da.
  Masse utstyr - men mest musikk!

Side 1 av 7 123 ... SisteSiste

Skrive Tillatelser

 • Du kan ikke starte nye tråder
 • Du kan ikke svare på innlegg
 • Du kan ikke laste opp vedlegg
 • Du kan ikke redigere dine innlegg
 •  


 

Om Hifisentralen

  Hifisentralen er Norges største webside innen high-end hi-fi og musikk, og vi har vært på nett siden år 2001. Velkommen til en god hi-fi diskusjon eller kjøp og salg av utstyr.
   

Følg oss på sosiale medier:

Facebook Twitter RSS Feed