Hjælper det med egen kurs på anlegget?
ute etter før og etter opplevelser.
og evetuelle aha erfaringer.
Tråd: egen kurs |
|
Hjælper det med egen kurs på anlegget?
ute etter før og etter opplevelser.
og evetuelle aha erfaringer.
Det kommer vel mye an på hva kursen ellers brukes til. Er det samme kurs som vaskemaskin, oppvaskmaskin, varmepumpe, lysarmaturer etc., samt at den har dimmetrafoer, så vil jeg tro at det har mye for seg.
Blir kursen brukt til tv, 4-5 lyspærer og en og annen rask støvsuging har det vel mindre betydning.
På den annen side kan det ha mye å si for "godfølelsen" å vite at en jævla stråleovn ikke driver og fucker med strømmen til anlegget.
Selv har jeg egen 16A kurs til anlegget og hører vel omtrent akkurat det samme som jeg hørte før med skjøteledninger utover gulvet.
Mvh. Frank
Får man bruke vanlig hvite kontakter til 16A nå eller må man bruke den blå/grå 400V standarden?Sitat fra Birdman
Former hellraiser & messageboard pyromaniac.............................
Vanlige, hvite stikkontakter er godkjent for 16A.
Mvh. Johan
Kanskje litt OT, men alle nye installasjoner SKAL nå være med jording. Mange har tidligere lurt på hva som er best, med jord eller uten jord. Hvis du skal legge opp helt ny kurs for anlegget har du ikke lenger noe valg.
Mvh.
Og det er synd. Jordet kurs fører i de fleste tilfeller til dårligere lyd. Men på den annen sidetrenger man jo ikke bruke jordete støpseler.Sitat fra Birdman
Fleste tilfeller...? Hmm, sikker på det du? De fleste jeg har snakket med opplever en forbedring. Jord skal tross alt bidra til at støy blir ledet bort fra komponentene...
S.O.t.M sMS-200neo // Singxer SU-1 (DDC) // DP DAC 8.0
Thorens TD321/RB300 // Ortofon Quintet Blue // DP DPR2.19
DP C1s // ? ? ? ? ? // DP A1s x 2// Multicell // Silk & Silspeak
Admin for dpguiden.no // Min bildetråd // Byggetråd: Lytterom
Dette stemmer ikke med den informasjon jeg har fått både direkte fra elektrikere og elektro-firmaer. Jeg har selv lest utsnitt av regelverk som gir tillatelse til kurs uten jord i hus som er bygd før et bestemt årstall og der alle andre kurser i samme rom er uten jord.Sitat fra Birdman
Slik ble det for kort tid siden lagt opp hos meg, av autorisert firma.
Jord har ingenting med avleding av støy å gjøre. Den er der ene og alene av sikkerhetsmessige grunner. Jordete støpsler bør heller ikke samles i fordelere med jord, da dette skaper en uønsket forbindelse mellom apparatene via strømledningene. Jeg har ekspereimentert en del med dette. Jeg la opp jord på kursen der jeg har anlegget, i den tro at dette skulle heve lydkvaliteten et hakk eller to. Etter tre dager var jeg så sikker på at det virket stikk motsatt at jeg reverserte hele prosessen. Mye arbeid til ingen nytte. Det ble påbudt med jord på alle kurser i nye hus for ca. 8 år siden.Sitat fra kaap
Når det gjelder eldre hus så kan man ikke ha både jordet og ujordet kurs i samme rom. Det er enten eller.
Men da Tolker du regelen slik at du Utvider eksisterende kurs(er) og da er det ikke krav om jordet kontakt(untak -bad,utvendig osv) Men legger du opp en helt ny kurs, dvs ny sikring og nye kabler til stikk osv. ER det KRAV TIL JORDA STIKK, er det nå og har vært en stund.Sitat fra Karma
Dersom du absolutt ikke vil ha jording kan du Bruke Eurostikk, men da vil jo ikke alt passe inn i stikk.![]()
Det fins også en måte og omgå Denne regelen med bruk av Jorda stikk.
Men denne måten er dyr, vanskelig og må doumenteres nøye, samt ikke alle kontrollorgan som vet om den, så noe problemer kan det dukke opp.
Men den er Så enkel. ALT må være dobbelisolert. Fra sikringskap, til rommet kursen står i. Skal du utføre dette må du holde tunga Jævla beint i munnen og vite hva du driver med.....![]()
Klipsch Cornwall III
Marantz PM 11s3
Pro-Ject Debut III E m/Ortofon Bronze
Jasmine LP-2.0mkII. Cambridge stream Magic 6, Sonos
AudioQuest, VAN DEN HUL +++
B&W P7
Hei,Sitat fra Birdman
Helt enig med det første innlegget ditt, samsvarer vel også med min erfaring, når det er sagt en liten tilfredstillelse med egen kurs som heller ikke ble for kostbar.
Vedrørende nyinnstallasjon så gjelder ikke dette såvidt meg bekjent i eldre hus, du får legge opp slik kursene allerede er i rommet, er de andre kontaktene jordet så skal de nye være det og visa versa.
Det som ikke er tillatt er vel å bruke begge deler i samme rom, ellers riktig at "nybygg" har kun jordede.
Mvh
Geir
dCS Scarlatti Transport/Dac/klokke & Network Bridge, BAT600M SE Monoblokker, SF Stradivari, B&W DB1D sub,,KS1130,KS3038,Silverstreak(sub)base,4xFAT LMC,4 stk Nord.Elerado+Vishue, 4 sett Ppoint Titan+++
Reff:Sitat fra Triangle VS Atoll
Hvor vidt kursen er jordet eller ikke, sliter jeg med å forstå har betydning for lydreproduksjonen, essensen er om noe av utstyret som er tilkoblet kursen er jordet eller ikke (foruten hvordan PE (protection earth) evt. er tilkoblet signaljord i de aktuelle komponentene). Dersom alle komponenter er dobbeltisolerte (sikkerhets klasse II), så har jording av kursen ingen betydning, ettersom komponenten normalt sett ikke tilkobles PE. Dersom en av komponentene har sikkerhetsklasse I så skal den jordes til PE av hensyn til sikkerheten. Jf. http://Wikipedia om Appliance Classes...
ALT må være dobbelisolert. Fra sikringskap, til rommet kursen står i. Skal du utføre dette må du holde tunga Jævla beint i munnen og vite hva du driver med.....![]()
mvh
KJ
You can get away with anything if you give it a good tune
..et spm: jeg har stue med åpen kjøkkenløsning. På kjøkkenet er det jordet men ikke på stuen. Har fjernet en veggovn i stuen der jeg har tenkt å sette en kontakt i stedet(jordet kurs) for suben til den ene Uno'en min. Skal det her være jord eller ikke?
vinyl mac rør horn diy
Dersom du hadde valgt og Gjøre heile dritten dobbelisolert kunne du ha koblet til hva som hels, også aparater som krever jord.(PE)Sitat fra KJ
Hvordan
Ganske enkelt fordi du har gjort hele dritten dobbelisolert og da kan de ikke være jordfeil, kan være jordfeil i selve aparatet, men siden det ikke er noen ledende materieller til stede utenom selve aparatet kan det ikke gå en lekasje strøm, som kan føre til brann eller berøringsfare. Men som sagt dette er ikke en jobb man legger seg ut på uten grunn..
Eneste grunnen til dette er utført slik som jeg vet om er en person som absolutt ville ha en kurs uten Jordfeilbryter i et nytt hus, han hadde fryse med masse Kjøtt osv, (jaktet mye selv)
Og da var det og gjøre alt dobbelisoler for og slippe jording og jordfeilbryter..Det ble byttet en egen bod, helt dobbelisolert bod, Ingen ledende materieller der inne, og kun et dobbelt stikk for 2 fryser. siden stikket var dobbelt måtte det være jorda stikk uten Jord tilkobling, slik at ved værste senarie, dersom det skulle bli jordfeil i begge frysene, men på hver sin fase, skulle dette bli en kortsluttning via stikk og pang, ingen berøringsfare lengre.
Så hvem har sagt at dette er lov osv..... Ikke jeg i vertfall.
For og få til dette som ble gjort her, ble Nelfo osv kontaktet, og det var de som Lager NEK`en som beskrev hvordan dette skulle løses.
Og som er skrev så vidt Alle nye kurser skal ha jording, men i et gamelt hus, kan det i mange tilfeller diskuteres om Det skal reknes som ny kurs eller utvidelse. Skille mellom utvidelse og nytt har en ganske lang linje, og ved riktig dokumentasjo osv kan du komme langt![]()
men dette krever ofte mere papirarbeid en det vil koste og skifte alle stikka i samme rom til jorda stikk så derfor er det som regel utfallet.
Klipsch Cornwall III
Marantz PM 11s3
Pro-Ject Debut III E m/Ortofon Bronze
Jasmine LP-2.0mkII. Cambridge stream Magic 6, Sonos
AudioQuest, VAN DEN HUL +++
B&W P7
Jeg beklager overfor trådstarter at jeg ledet tråden vekk fra tema. Min kilde m.t.p. jord/ikke jord er aut. el.innstallatør, og jeg tolker infoen jeg har fått på samme måte som Triangle VS Atoll. Nå hadde det vært fint om flere kunne mene noe om ev. fordeler med dedikert kurs.
Mvh. Frank
Her er det gamle reglene som gjelder og ikke nye.Sitat fra Nido
og åpne løsninger som du sier, kjøkken stue i ett, skal det være jorda stikk på kjøkkenet, men trenger ikke være i stua. men da skal det være en viss oppgitt avstand fra ujorda til jorda stikk. Husker ikke avstanden i hode.
Men dette eksempelet er noe av det farligste når det gjelder berøringsfare, har du et aparat tilkoblet ujorda stikk og det er jordfeil i aparatet,(og du ikke har jordfeilbryter heller) så dersom du da tar på aparatet med jordfeil i og samtidig på et aparat med jord, tilkoblet jorda stikk, få smelle det i kroppen din for og si det slik, rett og slett en dødsfelle...
Ble veldig of topic nå![]()
Klipsch Cornwall III
Marantz PM 11s3
Pro-Ject Debut III E m/Ortofon Bronze
Jasmine LP-2.0mkII. Cambridge stream Magic 6, Sonos
AudioQuest, VAN DEN HUL +++
B&W P7
Joda men det krever noe ombygging av utstyr som ikke er dobbeltisolert ...Sitat fra Triangle VS Atoll
mvh
KJ
You can get away with anything if you give it a good tune
Vil bare legge til litt.Sitat fra Triangle VS Atoll
Se for deg nevnt senario, åpent kjøkkenløsning som over, og det er ikke jordfeilbryter i huset.
Du har et kjøleskap stående, et i børstet stål finish, leder ekstar godt dersom det ikke er isolerende maling påtilkoblet jorda stikk
på veggen kort unna kjøleskapet, i stuedelen har du en oljeovn på hjul,(tilkoblet ujordet stikk) denne er de jordfeil i, men dette oppdager ingen når de tar på denne, pga strømen har ingen vei og gå, kan ikke gå gjennom en person når den ikke kommer videre.
Men så har du et barn i huset som leker med alt, og syns det er kjekt og trilte rundt på oljeovnen, og en dag trilter hun/han den bort til kjøleskapet og støtter seg til kjøleskapet samtidig som hun/han holder på ovnen,hva skjer det(kan skje),, stakars unge, og ikke minst stakkar de som finner ungen
![]()
Klipsch Cornwall III
Marantz PM 11s3
Pro-Ject Debut III E m/Ortofon Bronze
Jasmine LP-2.0mkII. Cambridge stream Magic 6, Sonos
AudioQuest, VAN DEN HUL +++
B&W P7
Sitat fra KJ
Eg ville isje tatt på meg denne jobben, ville heller slengt inn en skilletrafo. Må ha jordfeilbryter da også, men jordfeilbryteren vil ikke løse seg ut, uansett om det er jordfeil.![]()
Har akurat utfør dette i et hus, det er satt in 50KVA skilletrafo, og me må ha jordfeilbryter på 30mA her, men denne vil sansynligvis aldri bli utløst.![]()
![]()
Snakka med nelfo angående dette i går, og de kunne bekrefte at jordfeilbryteren sansynligvis ikke løses ut, men me måtte sette den inn. Her er det rett og slett en glipp i NEK`en inrømet de.![]()
Men nå ble det så langt fra topic som mulig![]()
Klipsch Cornwall III
Marantz PM 11s3
Pro-Ject Debut III E m/Ortofon Bronze
Jasmine LP-2.0mkII. Cambridge stream Magic 6, Sonos
AudioQuest, VAN DEN HUL +++
B&W P7
Hvis du legger opp en ny kurs, ville i hvertfall jeg passet meg for å bruke noen kinesiske sikringer som heter Chint. En på jobben var utfor en 10a B sikring som ikke slo ut ved bruk av 2 store halogen lamper pluss en stor sag og diverse annet. Kjøp kvalitets sikring.![]()