Side 1 av 3 123 SisteSiste
Resultater 1 til 20 av 48
Abonnér på denne tråden
 1. #1
  Medlem
  Ble medlem
  Feb 2016
  Innlegg
  15
  Tagget i
  0 Innlegg

  Valg av kvalitetssub - trenger tips

  Hei,

  Jeg er på jakt etter en sub som spiller rapt og presist, og samtidig dypt nok til å gjengi "alle" hørbare frekvenser i musikk.

  Målet er å få dem til å låte mest mulig sømløst og musikalsk sammen med mine Dali Rubicon 6 høyttalere.

  Har prøvd et par subber under 10 000kr, men dette låt grøtete. Skjønner at jeg må opp i pris og budsjettet er på inntil kr 25 000,- Fjernkontroll er en stor fordel.

  Etter å ha googlet litt frem og tilbake, har jeg kommet frem til denne som et alternativ:

  Test av Elac SUB 2070 | Lyd & Bilde

  Tar imot tips med takk :-)

  mvh
  egill

 2. #2
  Medlem
  Ble medlem
  Jul 2014
  Sted
  O' Vestland vestland...
  Innlegg
  48
  Tagget i
  0 Innlegg
  Har selv B&W P1VD som ble kjøpt nettopp fordi den spiller bra til musikk. Er meget fornøyd med den. Den ligger for øvrig i samme prisklasse som Elac subben.
  B&W PM1 - B&W PV1D
  Onkyo P3000R - Onkyo M5000R

 3. #3
  Hifi-entusiast
  Ble medlem
  Jun 2008
  Innlegg
  206
  Tagget i
  0 Innlegg
  Rel-s5. Har 2 stk selv. Bør vurderes.

 4. #4
  Hifi Freak
  Ble medlem
  Jul 2005
  Sted
  Tomter
  Innlegg
  1,420
  Tagget i
  1 Innlegg
  Torget
  2
  Her hadde jeg uten tvil prøvd en av Arendal Sound fra LSound.no. Enten Sub 1 eller 2. Har hatt sub 3 hjemme ett par uker og bytter den inn med to stk sub 2. Jeg gjorde dette blant annet på grunn av dens musikalse egenskaper på musikk. Fikk litt blod på tann og ville ha to stk. Har ikke hørt Sub 1 eller 2 men utifra hva jeg hørt med sub 3 så er jeg ikke bekymra. I tillegg har du buy & try i 60 dager..
  Høytalere: Bang Olufsen Beolab 17
  Prosessor Anthem AVM60
  Kilde Mac Mini 256SSD 16GB Ram - AVM60 DTS play FI

 5. #5
  Overivrig entusiast LESSisdox@'s Avatar
  Ble medlem
  Oct 2006
  Sted
  Åkrehamn,karmøy
  Innlegg
  632
  Tagget i
  0 Innlegg
  Hei
  REL Subb ,,,,,
  Har nå testet en del subber og til musikk er det REL som gjelder ,,,fantastisk lett å inntigrere inn med alt av Ht ,har 2 stk selv
  www.mono.no er forhandler på disse.

  Link til en i din prisklassehttp://www.mono.no/Produkter/Rel/S-s...04-p0000027439
  Mvh
  DOXA-012, 07MK2/NLE. 70Sig 2Stk,70B 1Stk,70B Mk2 2stk,Ht Doxa- Signature8-1,Dali Riaa,Kenwood-KD500-SME309,TEAC VRDS10SE-DPAdac,Pioneer Tuner F93, Isoda,Flatline,Statment.Head-fi,Nr1 AKG500+Ming da MC66-AE valveEARPHONEamp+HOLFI Xandra Batteri-CD,Nr2STAX SR30pro-SRD4+IntTubeamp Mingda mc-84-A2x12W +TubeBuffer+MicromegaStage3,Django+ Kenwood L-1000M,GTA 40 SE-oppgradert,jm-lab-927-SE+++

 6. #6
  Hifi Freak authentic's Avatar
  Ble medlem
  Jul 2007
  Innlegg
  9,117
  Tagget i
  1 Innlegg
  Sitat Sitat fra edan Se Innlegg
  Hei,

  Jeg er på jakt etter en sub som spiller rapt og presist, og samtidig dypt nok til å gjengi "alle" hørbare frekvenser i musikk.

  Målet er å få dem til å låte mest mulig sømløst og musikalsk sammen med mine Dali Rubicon 6 høyttalere.

  Har prøvd et par subber under 10 000kr, men dette låt grøtete. Skjønner at jeg må opp i pris og budsjettet er på inntil kr 25 000,- Fjernkontroll er en stor fordel.

  Etter å ha googlet litt frem og tilbake, har jeg kommet frem til denne som et alternativ:

  Test av Elac SUB 2070 | Lyd & Bilde

  Tar imot tips med takk :-)

  mvh
  egill
  Om alle subber du har prøvd i rommet låter grøtete ville jeg begynt å se på plassering og mulighet for å kalibrere de riktig iforhold til frontene. Jeg er ikke sikker på at høyere pris vil gi deg det du søker etter.
  Referanse kunde for Arendal Sound

 7. #7
  Medlem
  Ble medlem
  Feb 2016
  Innlegg
  15
  Tagget i
  0 Innlegg
  Sitat Sitat fra raptor Se Innlegg
  Har selv B&W P1VD som ble kjøpt nettopp fordi den spiller bra til musikk. Er meget fornøyd med den. Den ligger for øvrig i samme prisklasse som Elac subben.
  Takk for tips - med 8" elementer spiller denne sikkert rytmisk og fint. Som jeg skrev betyr også frekvensgang mye for meg. At den skal få med seg det meste av hørbart ved de laveste frekvensene.

  Hifiklubben oppgir følgende for P1VD: Frekvensrespons (-3dB): 7,5-450Hz, avhengig av EQ og nivå. Disse tallene ser vel litt for fantastiske ut? Kanskje målbart, men har det noen bruksmessig verdi? Jeg har ikke særlig peiling, men innbiller meg at lydnivået må være så høyt påskrudd at lyden i høyere frekvensområder blir helt ødeleggende dersom man skal oppleve lyd under 20 Hz fra 8-tommere?


 8. #8
  Medlem
  Ble medlem
  Feb 2016
  Innlegg
  15
  Tagget i
  0 Innlegg
  Takker for tips sålangt

  For øyeblikket har jeg denne hjemme på 30-dagers kjøp (prøv) fra Hifi-klubben: https://www.hifiklubben.no/hoyttaler...0xp-subwoofer/

  Opplever som sagt at den ikke henger med rytmisk, og jeg opplever ikke musikalsk troverdighet når den spiller med. Dermed blir det til at jeg kobler den ut når jeg virkelig skal lytte og nyte, og ikke bare spille trøkk.

 9. #9
  Medlem
  Ble medlem
  Jul 2014
  Sted
  O' Vestland vestland...
  Innlegg
  48
  Tagget i
  0 Innlegg
  Sitat Sitat fra edan Se Innlegg
  Sitat Sitat fra raptor Se Innlegg
  Har selv B&W P1VD som ble kjøpt nettopp fordi den spiller bra til musikk. Er meget fornøyd med den. Den ligger for øvrig i samme prisklasse som Elac subben.
  Takk for tips - med 8" elementer spiller denne sikkert rytmisk og fint. Som jeg skrev betyr også frekvensgang mye for meg. At den skal få med seg det meste av hørbart ved de laveste frekvensene.

  Hifiklubben oppgir følgende for P1VD: Frekvensrespons (-3dB): 7,5-450Hz, avhengig av EQ og nivå. Disse tallene ser vel litt for fantastiske ut? Kanskje målbart, men har det noen bruksmessig verdi? Jeg har ikke særlig peiling, men innbiller meg at lydnivået må være så høyt påskrudd at lyden i høyere frekvensområder blir helt ødeleggende dersom man skal oppleve lyd under 20 Hz fra 8-tommere?

  Dersom du har mulighet, kan du jo sammenligne den med andre subwoofere. Jeg har ingen problemer med den.
  PV1D spiller kjapt og presist på musikk, og det var derfor jeg kjøpte den.
  B&W PM1 - B&W PV1D
  Onkyo P3000R - Onkyo M5000R

 10. #10
  Hifi Freak Imagine's Avatar
  Ble medlem
  Feb 2014
  Sted
  osøyro
  Innlegg
  3,657
  Tagget i
  0 Innlegg
  Er mange råe subber der ute , vil du ha ren musikk Sub gå for Arendal , musikk og film Sub har xtz cinema serien og 8.17 , 10.17 og 12.17 serien , SVs har denne 2000 serien bruker denne selv til musikk og film , og er utrolig fornøyd med dem.

  Imagine
  Tv : Lg Oled 55 Bv6
  Blu-Ray : Ps4 Pro
  Streamer : Sonos Connect
  Høyttaler : Jbl Exstreme forløpig

  Fult hjemmekino oppsett med hovedfokus på stereo kommer

 11. #11
  Bransjeaktør Midas's Avatar
  Ble medlem
  Jan 2015
  Sted
  Stavangerområdet
  Innlegg
  1,054
  Tagget i
  2 Innlegg
  Album
  1
  Jeg har 2 stk SVS SB13-Ultra og er meget godt fornøyd med disse, spesielt på musikk. Rask og presis og låter helt nydelig. Aldri før har jeg fått så god kontakt i bunnregisteret i musikken.

  Har forøvrig også prøvd B&W PV1D i en periode, men den var jeg ikke fornøyd med. I mitt (lille) lytterom, ca. 23 kvm, var det ikke nok power til å fylle rommet på en god måte. B&W driver med EQ-ing og bassextension, for "råhøytaleren" går ikke så dypt som spec skulle antyde, og subben blir derfor lett anstrengt i bunn.

  Når det gjelder det å gjengi "alle" hørbare bassfrekvenser i musikk, så er dette like mye en øvelse av akustikk og plassering i lytterommet som det er selve valget av sub. En kan har så dyr og perfekt sub man bare vil, men det hjelper ingenting om man har en kraftig romressonans som man sloss mot.
  Min hjemmekino ----- Byggetråd ----- Sony VPL-HW50ES ----- 106" DreamScreen V4 DynaGrey ----- Yamaha CX-A5100, RX-A1020, RX-V757 ------ B&W DM60* S3 - DM603 (L,R), LCR600 (C), DM600 (6x Surr), Atmos ------ 2x SVS SB13-Ultra Sub ------ Anti-mode 8033-SII ------ Oppo BDP-103D
  Driver Seldal Lyd - lydmann (live) og hjemmekino

 12. #12
  Hifi-entusiast superclementz's Avatar
  Ble medlem
  Dec 2013
  Sted
  Oslo
  Innlegg
  246
  Tagget i
  0 Innlegg
  Album
  1
  Hva med Dalis egen sub? De har en variant med 1 element i lukket kasse og en med to slaveelementer i tillegg i lukket kasse. Begge burde kunne by på hurtighet samtidig som de går ned til rundt 24-25 Hz. Kan sikkert høres i flere av klubbens butikker med frontene du allerede har.

  Hvilken frekvens deler du på forresten, hvor stort rom og har du naboer (blokk f.eks)?
  Siste redigert av superclementz; 15.02.2016 kl. 19:32. Årsak: lagt til noen spørsmål til trådstarter
  The best techniques are passed on by the survivors

 13. #13
  Hifi-entusiast
  Ble medlem
  Jun 2008
  Innlegg
  206
  Tagget i
  0 Innlegg
  Vet jeg har kommer med anbefaling litt tidligere også, men Sunfire sin XTEQ serie er veldig bra for pengene. Hadde xteq10 hjemme og sammenlignet mot REL S-5. Vrient å si hvilken som var best, men sunfire sin er i det minste mindre, noe fruen likte.

 14. #14
  Æresmedlem Hardingfele's Avatar
  Ble medlem
  Oct 2014
  Innlegg
  13,091
  Tagget i
  4 Innlegg
  Sitat Sitat fra edan Se Innlegg
  Takker for tips sålangt

  For øyeblikket har jeg denne hjemme på 30-dagers kjøp (prøv) fra Hifi-klubben: https://www.hifiklubben.no/hoyttaler...0xp-subwoofer/

  Opplever som sagt at den ikke henger med rytmisk, og jeg opplever ikke musikalsk troverdighet når den spiller med. Dermed blir det til at jeg kobler den ut når jeg virkelig skal lytte og nyte, og ikke bare spille trøkk.

  Har du utforsket å plassere den ulike steder i lytterommet, og justeringsmulighetene? 500W virker glissent, men prøv å sette ulike delefrekvenser og å justere fase.
  ​The truth may be out there, but the lies are all inside your head.

 15. #15
  Medlem
  Ble medlem
  Feb 2016
  Innlegg
  15
  Tagget i
  0 Innlegg
  Sitat Sitat fra superclementz Se Innlegg
  Hva med Dalis egen sub? De har en variant med 1 element i lukket kasse og en med to slaveelementer i tillegg i lukket kasse. Begge burde kunne by på hurtighet samtidig som de går ned til rundt 24-25 Hz. Kan sikkert høres i flere av klubbens butikker med frontene du allerede har.

  Hvilken frekvens deler du på forresten, hvor stort rom og har du naboer (blokk f.eks)?
  Rubicon 6 drar ned til 38 Hz, ifølge spesifikasjonene. Da jeg oppgraderte fra en gammel Denon-forsterker til Hegel, hørtes det ut som om Rubicon fikk en ekstra oktav i bunnen. Med suben deler jeg på 40-50 Hz, for å dekke området under Rubicon. Dalis egen toppsub kommer bare måtelig ut i tester jeg har lest. Og det blir jo ofte sånn at man navigerer ut fra testbedømmelser, men klart - tester trenger ikke representere fasiten.

  Rommet mitt en nok en begrensende faktor for mye av lyden i systemet. Dette er en kjellerstue hvor stereoen er henvist til en nisje som er ca 2,5 meter bred og omtrent det samme dyp. Rommet er stort nok, 35 kvadrat. Gips og betong på veggene. Jeg hører mye resonans i øvre bassområdet, som jo kommer fra fronthøyttalerne. Her er også tydelige problemer med diskanten. Lurer på hvor mye jeg kan vinne med dempeplater etc.

  Bor i enebolig, så det er fruen og barna som legger begrensningene her. Plasseringen er dessverre vedtatt av fruen. Kun alenetid i huset kan brukes til lytting, og dersom jeg er så heldig at det dukker opp en hel helg med tomt hus kan jeg jo prøve å flytte hele anlegget til en annen plassering/helt annet rom i huset.

 16. #16
  Medlem
  Ble medlem
  Feb 2016
  Innlegg
  15
  Tagget i
  0 Innlegg
  Sitat Sitat fra Hardingfele Se Innlegg
  Sitat Sitat fra edan Se Innlegg
  Takker for tips sålangt

  For øyeblikket har jeg denne hjemme på 30-dagers kjøp (prøv) fra Hifi-klubben: https://www.hifiklubben.no/hoyttaler...0xp-subwoofer/

  Opplever som sagt at den ikke henger med rytmisk, og jeg opplever ikke musikalsk troverdighet når den spiller med. Dermed blir det til at jeg kobler den ut når jeg virkelig skal lytte og nyte, og ikke bare spille trøkk.

  Har du utforsket å plassere den ulike steder i lytterommet, og justeringsmulighetene? 500W virker glissent, men prøv å sette ulike delefrekvenser og å justere fase.
  Suben står i hjørne ved siden av stereobenken. Høyttalerne trekker jeg et par meter frem i nisjen fordi det hjelper mot ressonans i mellomtone/diskant. Suben spiller best med 180 grader vendt fase.


 17. #17
  Bransjeaktør Orso's Avatar
  Ble medlem
  Nov 2008
  Sted
  Bergen
  Innlegg
  10,393
  Tagget i
  2 Innlegg
  Utifra beskrivelsene her, så er nok sjansen veldig stor for at det er integreringen som er problemet og ikke subwooferne. Og integrere en subwoofer sømnløst krever en del jobbing. Å integrere uten et delefilter (som f.eks en surroundreceiver har) hvor man kutter frontene hvor subwooferen overtar er nesten umulig. Uten det får man veldig fort fasefeil og responsen blir som oftest dårligere.
  Representerer lydogakustikk.no

 18. #18
  Hifi-entusiast superclementz's Avatar
  Ble medlem
  Dec 2013
  Sted
  Oslo
  Innlegg
  246
  Tagget i
  0 Innlegg
  Album
  1
  Sitat Sitat fra edan Se Innlegg
  Sitat Sitat fra superclementz Se Innlegg
  Hva med Dalis egen sub? De har en variant med 1 element i lukket kasse og en med to slaveelementer i tillegg i lukket kasse. Begge burde kunne by på hurtighet samtidig som de går ned til rundt 24-25 Hz. Kan sikkert høres i flere av klubbens butikker med frontene du allerede har.

  Hvilken frekvens deler du på forresten, hvor stort rom og har du naboer (blokk f.eks)?
  Rubicon 6 drar ned til 38 Hz, ifølge spesifikasjonene. Da jeg oppgraderte fra en gammel Denon-forsterker til Hegel, hørtes det ut som om Rubicon fikk en ekstra oktav i bunnen. Med suben deler jeg på 40-50 Hz, for å dekke området under Rubicon. Dalis egen toppsub kommer bare måtelig ut i tester jeg har lest. Og det blir jo ofte sånn at man navigerer ut fra testbedømmelser, men klart - tester trenger ikke representere fasiten.

  Rommet mitt en nok en begrensende faktor for mye av lyden i systemet. Dette er en kjellerstue hvor stereoen er henvist til en nisje som er ca 2,5 meter bred og omtrent det samme dyp. Rommet er stort nok, 35 kvadrat. Gips og betong på veggene. Jeg hører mye resonans i øvre bassområdet, som jo kommer fra fronthøyttalerne. Her er også tydelige problemer med diskanten. Lurer på hvor mye jeg kan vinne med dempeplater etc.

  Bor i enebolig, så det er fruen og barna som legger begrensningene her. Plasseringen er dessverre vedtatt av fruen. Kun alenetid i huset kan brukes til lytting, og dersom jeg er så heldig at det dukker opp en hel helg med tomt hus kan jeg jo prøve å flytte hele anlegget til en annen plassering/helt annet rom i huset.
  Ville vurdert noe litt større enn pv1 i din situasjon (har ikke hørt pv1d). Kan gå god for Dali P10 DSS når det gjelder integrering med Fazon F5 i rendyrket stereo fra 50Hz og ned, men har ikke hørt Rubicon-serien. Hvis fysisk format ikke er viktig får SVS mye skryt også generelt.
  The best techniques are passed on by the survivors

 19. #19
  Hifi Freak Torolan's Avatar
  Ble medlem
  Jul 2010
  Innlegg
  2,167
  Tagget i
  0 Innlegg
  Sitat Sitat fra Orso Se Innlegg
  Utifra beskrivelsene her, så er nok sjansen veldig stor for at det er integreringen som er problemet og ikke subwooferne. Og integrere en subwoofer sømnløst krever en del jobbing. Å integrere uten et delefilter (som f.eks en surroundreceiver har) hvor man kutter frontene hvor subwooferen overtar er nesten umulig. Uten det får man veldig fort fasefeil og responsen blir som oftest dårligere.
  Støtter denne
  ELEKTRONIKK : Marantz AV7704 , McIntosh MC-501 , 2xRotel RB-1565 , Minidsp 2x4 Balanced og Minidsp Nanodigi , Bluesound Node2.
  HØYTTALERE : Arendal Sound 1723 Tower , 2 X Arendal Sub 2 , AS Surround S THX , MA Apex A-10 og MA Apex-40 .
  BILDE : LG 65 Oled B7 , Sony UBP-X8000 , Dreambox HD-8000 , Nuc HT-pc , Apple-TV 4K.

 20. #20
  Medlem
  Ble medlem
  Feb 2016
  Innlegg
  15
  Tagget i
  0 Innlegg
  Sitat Sitat fra Orso Se Innlegg
  Utifra beskrivelsene her, så er nok sjansen veldig stor for at det er integreringen som er problemet og ikke subwooferne. Og integrere en subwoofer sømnløst krever en del jobbing. Å integrere uten et delefilter (som f.eks en surroundreceiver har) hvor man kutter frontene hvor subwooferen overtar er nesten umulig. Uten det får man veldig fort fasefeil og responsen blir som oftest dårligere.
  Orso: Mener du delefilter på fronthøyttalerne? Disse drar jo ifølge specsene ned til 38 HZ. Vil ikke denne avrundingen fungere som et "delefilter" slik at suben kan ta over her? Hvordan får man evt delefilter til tokanals hifi? Surroundreceiver er nok ikke aktuelt for meg...

  Ellers: Jeg har nok en utfordring med rom og integrering. Dempeplater må nok til. Og ang integrering av suben ser jeg vel nesten for meg at jeg ikke klarer det uten fjernkontroll. Det er derfor jeg i utgangspunktet har sett på Elac-suben.

Side 1 av 3 123 SisteSiste

Skrive Tillatelser

 • Du kan ikke starte nye tråder
 • Du kan ikke svare på innlegg
 • Du kan ikke laste opp vedlegg
 • Du kan ikke redigere dine innlegg
 •  


 

Om Hifisentralen

  Hifisentralen er Norges største webside innen high-end hi-fi og musikk, og vi har vært på nett siden år 2001. Velkommen til en god hi-fi diskusjon eller kjøp og salg av utstyr.
   

Følg oss på sosiale medier:

Facebook Twitter RSS Feed