Resultater 1 til 8 av 8
Abonnér på denne tråden
 1. #1
  Hifi-entusiast
  Ble medlem
  Aug 2012
  Innlegg
  178
  Tagget i
  0 Innlegg

  Dempe mellomtonekabinett

  Hei!

  Jeg tenker på å skifte dempemateriale/ dempe veggene til mellomtonekabinettet i høyttalerene mine (B&W CM10s2). Ikke fordi jeg mener at det er noe helt galt med de slik de er nå, men kanskje at det er noe å hente...? Når jeg spiller høyt blir lyden mer aggressiv/slitsom og jeg merker at kabinettet vibrerer merkbart i enkelte deler av mellontoneområdet. Det kan jo være andre årsaker til at lyden i mellomtoneområdet blir litt slitsom, rommet f.eks., men jeg tror ikke det, rommet er ganske greit dempet med stor stoffsofa, gulvteppe og bokhylle/møblement.

  Har sett bilder på nett at mellomtonekabinettet er av mdf/spon, og at det er fylt med klassisk hvitt syntetisk dempemateriale (Trolig såkalt BAF).

  Hva tror menigheten? Er det noe å hente på å gyve løs på høyttalerene, og evt hva bør gjøres? Kan det være fornuftig å gjøre dempingen slik som Troels Gravesen, med Bitumen og så filt på veggene?

 2. #2
  Hifi Freak roadrune's Avatar
  Ble medlem
  Dec 2014
  Sted
  Stord
  Innlegg
  1,878
  Tagget i
  1 Innlegg
  Jeg har ikke så mye tro på at av alle plasser en fabrikant kan spare penger så har B&W valgt å spare på dempingen som koster nesten ingenting....

  Hvis det er resonanser i kassen er det avstiving som er tingen.

 3. #3
  Hifi-entusiast
  Ble medlem
  Aug 2012
  Innlegg
  178
  Tagget i
  0 Innlegg
  Her er en video hvor en ser hva som er inni CM9: https://goo.gl/images/Ocfxqw Ser litt kjipt ut i forhold til f.eks.: Cabinet-damping

 4. #4
  Hifi Freak thohaug's Avatar
  Ble medlem
  Feb 2014
  Sted
  Fetsund
  Innlegg
  2,883
  Tagget i
  7 Innlegg
  Jeg har kanskje en litt far out løsning. Men først må jeg spørre. Står høyttalerne dine på spikes? Det kan være at siden de står på spikes, men siden spikes vil øke resonansfrekvensen på høyttalerne (masse-springfjær systemet) så kan faktisk det være en mulig årsak. Om du har spikes under, test med noe gummi under i stedet og se om problemet fortsatt er der. F.eks et sitteunderlag
  Akustikk, Akustikk, Akustikk!
  Min tråd http://www.hifisentralen.no/forumet/...ytterom-3.html

 5. #5
  Hifi-entusiast
  Ble medlem
  Aug 2012
  Innlegg
  178
  Tagget i
  0 Innlegg
  Thohaug: de står på gummiknotter, ikke spikes

 6. #6
  Hifi Freak thohaug's Avatar
  Ble medlem
  Feb 2014
  Sted
  Fetsund
  Innlegg
  2,883
  Tagget i
  7 Innlegg
  Sitat Sitat fra Latentfreak Se Innlegg
  Thohaug: de står på gummiknotter, ikke spikes
  Ah okei da er det nok ikke det. Men det hørtes ut som noe som typisk kan skje med spikes og som har hendt her hjemme.
  Høres jo veldig rart ut dette her. Høres da ut som kabinettet er for dårlig avstivet. Tror ikke demping inne i kabinett vil gjøre så veldig mye dessverre.
  Akustikk, Akustikk, Akustikk!
  Min tråd http://www.hifisentralen.no/forumet/...ytterom-3.html

 7. #7
  Hifi-entusiast løvblad's Avatar
  Ble medlem
  Apr 2016
  Innlegg
  106
  Tagget i
  0 Innlegg
  Jeg ville kanskje ikke tatt så mye av volumet til mellomtonekabinettet med bitumen. Men noen få mindre plater vil ganske sikkert være bra. Gladen aero poly er en selvheftende ganske tynn fiberpolyesterduk og bra på veggene iallefall. Om du spiller høyt så er det noe bra med noe løsere dempemateriale i tillegg også. Kan være en ide å bruke Gladen Aero poly innerst, og det du har fra før som løsere utenpå. Det blir sikkert mindre stående lydbølger inne i mellomtonekammeret med mer dempemateriale.

  Visaton ullmatter er knallbra til å dempe kabinett med. Gir betydelig mindre ekko-lyd. Selges vel på ljudia sin hjemmeside.
  Siste redigert av løvblad; 12.05.2017 kl. 16:28.

 8. #8
  Overivrig entusiast Todani's Avatar
  Ble medlem
  May 2009
  Innlegg
  544
  Tagget i
  2 Innlegg
  Sitat Sitat fra Latentfreak Se Innlegg
  Hei!

  Jeg tenker på å skifte dempemateriale/ dempe veggene til mellomtonekabinettet i høyttalerene mine (B&W CM10s2). Ikke fordi jeg mener at det er noe helt galt med de slik de er nå, men kanskje at det er noe å hente...? Når jeg spiller høyt blir lyden mer aggressiv/slitsom og jeg merker at kabinettet vibrerer merkbart i enkelte deler av mellontoneområdet. Det kan jo være andre årsaker til at lyden i mellomtoneområdet blir litt slitsom, rommet f.eks., men jeg tror ikke det, rommet er ganske greit dempet med stor stoffsofa, gulvteppe og bokhylle/møblement.

  Har sett bilder på nett at mellomtonekabinettet er av mdf/spon, og at det er fylt med klassisk hvitt syntetisk dempemateriale (Trolig såkalt BAF).

  Hva tror menigheten? Er det noe å hente på å gyve løs på høyttalerene, og evt hva bør gjøres? Kan det være fornuftig å gjøre dempingen slik som Troels Gravesen, med Bitumen og så filt på veggene?
  "Kabinettet vibrerer i mellomtoneområdet"? Høres mystisk ut. Tror ikke dette er hva dere snakker om. Farging fra resonanser i mellomtoneområdet arter seg gjerne mer i retning av litt "klangpålegg" eller "fortykning" midt i området for for eksempel stemmer. Skulle det komme en tydelig vibrerende lyd fra kabinettet er det gjerne en kabel som ligger inntil kabinettveggen (typisk fordi noen har vært inne i høyttaleren og rotet), skruene på et element har løsnet eller et sprengt element.
  Dessuten; spiller du veldig høyt, så kan det være at du trenger andre høyttalere, forsterker og tolerante naboer..

Skrive Tillatelser

 • Du kan ikke starte nye tråder
 • Du kan ikke svare på innlegg
 • Du kan ikke laste opp vedlegg
 • Du kan ikke redigere dine innlegg
 •  


 

Om Hifisentralen

  Hifisentralen er Norges største webside innen high-end hi-fi og musikk, og vi har vært på nett siden år 2001. Velkommen til en god hi-fi diskusjon eller kjøp og salg av utstyr.
   

Følg oss på sosiale medier:

Facebook Twitter RSS Feed