Meanwhile, at that liberal arts college up the creek (som MIT-folk sier for å referere til Harvard University) driver man et optisk søk etter intelligente sivilisasjoner på planeter rundt andre stjerner. Da ser man etter ekstremt korte laserpulser, kortere enn ett nanosekund, ettersom det vil være en mulig kommunikasjonsmetode for så lange avstander med bruk av overkommelige energimengder. Så man
prøver å skille ut enkeltfotoner fra slike lysglimt som kommer fra et sted like ved en eller annen stjerne mange lysår unna ved å gjøre en billion (1012) målinger
pr sekund. Da trengs spesialbygget hardware for å ta vare på de knøttsmå signalene:
http://seti.harvard.edu/oseti/allsky/online1.htm
Det eneste de sier om kablingen på web-siden er at de tykke røde og svarte strømkablene er "0-gauge" (53,5 mm2), og det er lett å se kobberskinnene som fordeler strømmen til hvert kretskort. Ellers snakker vi om PC-kvalitet koblingstråd og flatkabel, uten så mye som et eneste Bybee-filter eller annen voodoo på.
Mer om instrumentpakken her:
http://frank.harvard.edu/~howard/pap...eti_bremen.pdf
Alt som sies om kabling i den artikkelen er dette:
Because of the signal routing complexity required, we now favor orthogonal arrays, with mass-terminated ribbon multi-coax ribbon cable.
De blå flatkablene ligner veldig på denne:
http://www.awcwire.com/ProductSpec.a...bon-Coax-Cable
Flertrådige (multistranded) ledere, som overfører signaler med varighet på brøkdelen av et nanosekund.