Det stemmer at høyttalerne står 85 cm fra bakvegg. Veldig bra!
Det jeg ser som faktisk også kan virke litt spennende, er at jeg måler min primære lytteposisjon til også å være 85 cm fra bakveggen. Kan dette være med på å lage noe trøblete situasjoner?
Suben står forsåvidt på linje med frontene, 85cm fra bakveggen. Dette vil med andre ord kunne forsterke problemet når jeg slår på denne..?
Langs veggen bak høyttalerne har jeg faktisk noe som absorberer. DIY-greie jeg fikk av en tidligere kollega. Basert på en buet perforert plate (huntonitplate ble det vel kalt en gang) hadde han laget en serie bokser på ca 120x50 cm (om jeg skal gjette) med den buede plata foran selvsagt. Glava eller noe annet fyll pakka tett inni, og hele greia trukket med loddent stoff, litt som man pleide å ha på basskasser til bil.
Har to sånne bak hver høyttaler, så jeg regner med at de funker både som diffusorer og absorbmenter.
Jeg har et teppe på gulvet. et mykt korthåret ullteppe på 140x200cm på 10 kilo. Det kunne sikkert vært større. Har vurdert om det kan være en løsning å få inn et til (men det er sikkert umulig å få tak i et likt, så jeg får vel heller kjøpe et nytt, digert et, og erstatte det med)
I taket har jeg gjort noe relativt drastisk, så refleksjonene opp dit bør bli rimelig greit håndtert. Taket er forresten ganske høyt.
Legger ved noen gamle bilder som bør kunne vise makkverket rimelig greit.
Jeg kan jo prøve å jobbe litt med med veggen der høyttalerne står. Men om jeg flytter boksene lengre frem, så vil jeg vel bare få det samme problemet, bare på en annen frekvens? Slik at den eneste løsningen isåfall bare blir å jobbe mer med lavfrekvent absorbasjon på veggen det spilles på?
Også mer teppe.
Kan det være en ide å finne på noe å fylle diffusoren jeg har bak lytteposisjonen med noe, for å få den til å absorbere bass også?
De er laget av et porøst, perforert plastmateriale som markedsføres som Quash, og er ganske enkelt bare plater spent opp i en bue. I taket har jeg i tillegg lagt inn plater bak buen, rett mot taket.
Jeg bruker slike plater for å dekke til vinduene også (mest for å hindre lys inn i rommet, og for å dempe trafikkstøyen), i tillegg til de tyngste gardinene jeg fikk tak i (som dessverre får gardinstanga til å rive seg løs fra veggen med noen års mellomrom)
Fuzzballbordet på bildet er fjernet nå, og jeg har et permanent rammemontert lerret på veggen istedenfor nedtrekksvarianten som er avbildet. Ellers er det meste likt, selv om elektronikken er skiftet ut siden bildet ble tatt.


LinkBack URL
Om LinkBacks

Svar med sitat
